Tudnivalók

Revicet doboz

Mi is az allergia?

Az allergia a szervezet védekező rendszerének (immunrendszerének) olyan kóros túlműködése – válaszreakciója, amely során a szervezet a környezetében lévő hétköznapi, egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben is védekezik, ellenanyagot termel. A tünetek megjelenését a külső inger, az allergén váltja ki. Az allergia lehet szezonális, amikor csak az év egy bizonyos szakában jelentkezik (jellemzően a pollenek által kiváltott allergiák tartoznak ebbe a csoportba) és fennállhat folyamatosan is.

Az allergiás betegség kialakulásának folyamata nem tisztázott pontosan, de egyes körülményekről beigazolódott, hogy szerepet játszhatnak a létrejöttében pl.:

  • genetikai hajlam
  • dohányzás a családban
  • állatok tartása a lakásban
  • levegőszennyeződés
  • párás, zárt helyiségek

A leggyakoribb allergének: pollen, állatszőr, házi poratka, penészgombák spórái, rovarmérgek, élelmiszerek, fémek, vegyszerek, gyógyszerek. Az allergia tünetei és a kiváltott betegségek változatosak, attól függően, hogy mi okozza és hol jelenik meg a reakció:

Tünetek

 

Betegség

felső légutak
  • Tüsszögés
  • Makacs, vízszerű orrfolyás
  • Orrdugulás, orrviszketés
  • Szájpadviszketés és torokkaparás
->

Szezonális rhinitis(szénanátha)

Perenniális rhinitis

Orális allergia szindróma (OAS)

Alsó légutak

  • Nehézlégzés, köhögés, köpetürítés
->

Asztma

Szem

  • Könnyezés, szemviszketés, kipirosodás
-> Allergiás kötőhártya gyulladás

Fül

  • Hallójárat viszketés
   

Bőr

  • Kiütés, bőrpír, duzzanat
->

Csalánkiütés, ekcéma

Gyomor-bél rendszer

  • Puffadás, hasmenés, hányinger, hányás
   

 


Az allergia megjelenési formái

Szénanátha: 
A leggyakrabban előforduló allergiás megbetegedés. Általában a levegőben szálló mikroszkopikus anyagok (pollen, szőr, penész stb.) váltanak ki gyulladást a felső légutakban. A tünetek ennek megfelelően tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, orrviszketés formájában nyilvánulnak meg. Gyakran társul hozzá kötőhártya gyulladás.


Orális allergia szindróma (OAS): 
Pollenszezonban
 a megszokott allergiás tünetek mellett bizonyos ételek elfogyasztása után a száj-garat területére lokalizálódó tünetek jelennek meg : ajak-, szájpad-, nyelv-, torok bizsergés, viszketés, duzzanat. Ennek hátterében a keresztallergia jelensége áll.


Asztma:
Az allergének hatására az alsó légutakban is kialakulhat gyulladás, ami köhögést, köpetürítést, nehézlégzést, fulladást okozhat.


Ekcéma:
Viszkető foltok jelennek meg a könyökhajlatban, térd-, csukló-, bokatájon, arcon és a nyakon, de a test bármely részén előfordulhat. A bőr általában forró, viszket. Akiknek ételallergiájuk van (tehéntej, szója, tojás, hal, búza), kialakulhat náluk ekcéma, vagy a meglevő rosszabbodhat. Állati szőr, por allergia is kiválthatja.


Csalánkiütés (urtikária): 
A bőrön és a nyálkahártyákon létrejövő, rendszerint 1-2 cm átmérőjű rózsaszínű-vöröses viszkető elváltozás, melyet időnként hólyagképződés is kísér. A heveny csalánkiütésekre jellemző, hogy általában 24 órán belül, spontán elmúlnak. Ezek a formák nagyon gyakoriak, okai között szerepelnek a rovarcsípések, légúti allergének, különböző ételek, gyógyszerek.


Kötőhártya gyulladás: 
A szem kipirosodása, könnyezés, szemviszketés, szárazság érzet.


Anafilaxia : 
A legsúlyosabb allergiás reakció, mely akár a keringés összeomlásához is vezethet. Azonnali orvosi beavatkozást igényel!

 


Az allergia kivizsgálása

  1. kórelőzmény felvétele és a tünetek elemzése: fontos a tünetek megjelenésének gyakorisága, szezonalitása, esetleges összefüggése bizonyos helyszínekkel, ételek fogyasztásával. Korábbi allergiás megbetegedések és a családban előforduló allergiás megbetegedések ismerete.

  2. Fizikális vizsgálat : allergiás nátha gyanúja esetén orvosa megvizsgálja a szem, orr, fül, torok és garat érintettségét, gyulladásra utaló jeleket keresve.

  3. Bőrpróba: az allergiát kiváltó allergén meghatározásának egyszerű, gyors, megbízható és gyakorlatilag fájdalommentes módja. A "prick-teszt" során az alkar belső oldalára cseppentik az allergént tartalmazó oldatokat, majd ezen keresztül kis karcolást ejtenek a bőr felszínén. Az eredmény általában 30 perc múlva leolvasható. A vizsgálat előtt néhány nappal abba kell hagyni az antihisztamin tartalmú gyógyszer szedését, mert az elnyomja a reakciót.

  4. Amennyiben a fenti vizsgálatok nem adnak egyértelmű eredményt vagy a bőrpróba ellenjavallt, szükség lehet további kiegészítő vizsgálatokra, mint pl. vérvétel, amikor a szérumban jelenlévő ellenanyagok, az összes IgE, és az allergénre specifikusan termelődő IgE szintjét határozzák meg; esetleg képalkotó eljárások (Rtg., CT, MR).

 


Az allergia kezelése

Allergének kerülése : amennyiben ismert a tüneteket kiváltó allergén, a legkézenfekvőbb megoldás annak kerülése. Ez elsősorban ételek, vegyszerek, gyógyszerek, fémek által kiváltott allergia esetén valósítható meg maradéktalanul.

Gyógyszeres terápia : a tünetek erősségét és lokalizációját figyelembe véve adható orális antihisztamin (pl. Revicet®), helyileg (orrban, szemben) alkalmazott antihisztamin, kromoglikát, vagy súlyosabb esetekben szteroid tartalmú készítmény. Ezeknek egy része vény nélkül megvásárolható a gyógyszertárban.

Immunterápia : lényege, hogy a beteg nagy tisztaságú allergént tartalmazó készítményt kap egyre nagyobb adagban, majd évekig emlékeztető dózisban. Ezáltal a szervezetben tolerancia alakul ki az allergénre és így az nem indítja be az immunrendszer kóros működését. Az eljárás során az allergént fecskendezhetik a bőr alá vagy alkalmazhatják helyileg az orrban, illetve a nyelv alatt.

 


Mi az a keresztallergia?

Pollenallergiában szenvedő betegeknél gyakran megfigyelhető, hogy allergiaszezonban olyankor is jelentkeznek a tüneteik, amikor nem találkoztak a kiváltó allergénekkel. Ennek oka a keresztallergén, ami az allergén kémiai szerkezetéhez hasonló anyag. A hasonlóság miatt a szervezet nem tud különbséget tenni a kétféle anyag között és a keresztallergénre is allergiás tünetekkel válaszol.

Keresztallergia leggyakrabban bizonyos gyümölcsök vagy zöldségek fogyasztása után lép fel. A keresztreakció felerősíti a szénanáthás tüneteket vagy orális allergia szindróma (száj-, nyelv-, garat bizsergés, viszketés, duzzanat) formájában okoz panaszokat.

Az alábbi táblázatban megtalálhatók a leggyakoribb keresztallergiát kiváltó ételek az allergén típusa szerint.

Nyírfa

Alma, körte, cseresznye, őszibarack, sárgabarack, szilva, mogyoró, kivi, mandula, zeller, sárgarépa, burgonya, paradicsom, kesudió)

Fekete üröm

Zeller, sárgarépa, petrezselyem, napraforgó mag, méz, dinnye, banán, kömény, ánizs, koriander, élesztő

Égerfa

Mandula, alma, zeller, cseresznye, mogyoró, őszibarack, körte

Parlagfű

Görögdinnye, banán, cukkini, uborka, egyéb dinnyék

Pázsitfűfélék

Paradicsom, dinnye, narancs, fehérrépa, burgonya, mogyoró, borsó, búza, bab, lencse, avokádó, gabonák

 


Mi az az orális allergia szindróma?

Az orális allergia szindróma (OAS) olyan allergiás tünetek csoportja melyek a száj- és száj körüli nyálkahártyára korlátozódnak. Jellemzői : viszketés, égő fájdalom a száj környékén, az ajkak, a nyelv, a szájpad és a garat duzzanata. Kísérheti fülviszketés, torokszorítás. Rendszerint a tünetek fokozatosan oldódnak.

Típusosan nyírfa-pollen allergiásoknál jelenik meg ha almát, cseresznyét, barackot fogyasztanak.

Egyéb pollenallergiásoknál is megjelenhet a fenti tünetegyüttes, ha olyan ételeket fogyasztanak, melyek keresztallergiát váltanak ki.

 


Különbségek allergia és megfázás között

 

Allergia

Megfázás

Lefolyása

Napok és hónapok közt az allergén jelenlététől függően.

3-14 nap

Szezon

Az év bármely szakában, de leginkább szezonális jellegű.

Legjellemzőbb télen, de máskor is előfordulhat.

Tünetek kialakulása

A tünetek azonnal jelentkezhetnek az allergénnel való érintkezéskor.

A tünetek néhány nappal a fertőzés után jelentkeznek.

Köhögés

Néha

Gyakran

Fájdalom

Soha

Néha

Levertség, fáradékonyság

Néha

Néha

Láz

Soha

Ritkán

Könnyezés szemviszketés

Gyakran

Ritkán

Torokkaparás

Néha

Gyakran

Orrfolyás vagy orrdugulás

Gyakran, átlátszó váladék

Gyakran, sárga vagy vízszerű váladék

Köhögéscsillapítás

Ugató köhögés

Többnyire az éjszaka közepén jelentkező, ugatásszerű köhögés, melyhez rekedtség és a légzés nehezítettsége társul. Oka a gége és a gége alatti terület gyulladása. Ilyenkor fontos a lakás párásítása, gyakori szellőztetés, inhalálás, bő folyadékfogyasztás. Háziorvosunk emellett kalciumot, antihisztamint vagy szteroid tartalmú készítményt is javasolhat.

Száraz köhögés

Általában vírusfertőzések kapcsán jön létre. Elsősorban köhögéscsillapító szedése, inhalálás, bő folyadékfogyasztás és párásítás javasolt.

Váladékos köhögés

Felszakadozó köhögés, mely általában arcüreggyulladásra, hörghurutra esetleg tüdőgyulladásra utalhat. Nappalra váladékoldó készítmény és bő folyadékfogyasztás, éjszakára viszont köhögéscsillapító javasolt.

 


A Revicet® 10 mg préselt szopogató tabletta cetirizin-dihidroklorid hatóanyag tartalmú gyógyszer, vény nélkül megvásárolható a patikákban.

Revicet szopogatótabletta

A Revicet ajánlott fogyasztói ára 3 899 Ft         

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Az oldal tetejére